Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Resultat tisdagsseglingar 2018
2018-05-23 13:03


Klubbmästare 2018.JPG »


Resultat från Klubbmästerskapet 2018.

1.         Lena Gertsson            J80                   10 Poäng

2.         Dag Willèn                 Express             13

3.         Lennart Larsson         Ohlsson 22         20

4.         Gert Holmqvist           806                   21

5.         Robert Nilsson           Maxi 1000          24

6.         Thomas Ahlblom       Albin 78             42

7.         Laszlo Varga             Albin 78             58

8.         Paul Nilsson               NF                   För få antal seglingar

9.         Johan Nyström           Omega 28

10.     Jörgen Nilsson            Mamba 29

11.     Michael Dahl              Accent

12.     Jim Hansson              Comfort 32

13.     Patrik Andersson        Marieholm 32

14.     Gert Svensson            Trio 96

15.     Håkan Heldman           X-79

16.     Erik & Stina                Albin 79

 

Resultat från lördagens Höstsegling 20180908, kl. 10.00.

SV 10-14 m/s. Korrigerad tid.

1.         Lena Gertsson               J80                1.25.01                         

2.         Dag Willèn                    Express          1.25.55

3.         Håkan Heldman             X-79              1.29.32

4.         Johan Nyström              Omega 28      1.37.22

5.         Thomas Ahlblom           Albin 78         1.40.02

6.         Paul Nilsson                 NF                  DNF



Resultat från Tisdagscupen 2018.

1.         Lena Gertsson            J80                   8 poäng

2.         Dag Willèn                 Express             10

3.         Lennart Larsson         Ohlson 22          12

4.         Gert Holmqvist           806                   18

5.         Robert Nilsson           Maxi 1000          19

6.         Thomas Ahlblom       Albin 78             30

7.         Johan Nyström          Omega 28          31

8.         Paul Nilsson              NF                    39

9.         Laszlo Varga             Albin 78            48      

10.     Jörgen Nilsson            Mamba 29        För få antal seglingar

11.     Michael Dahl              Accent

12.     Jim Hansson              Comfort 32

13.     Patrik Andersson        Marieholm 32

14.     Gert Svensson           Trio 96

15.     Erik & Stina               Albin 79

 


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180904, kl. 18.30. Jaktstart.

Seglingen ogiltig, Maxtiden uppnådd.

1.         Lennart Larsson           Ohlson 22       DNF

2.         Laszlo Varga                Albin 78         DNF

3.         Thomas Ahlblom          Albin 78         DNF

4.         Paul Nilsson                 NF                 DNF

5.         Dag Willèn                   Express         DNF

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!



Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180828, kl. 18.30.

Seglingen är ogiltig. Maxtid uppnådd med 1 min. och 32 sek.

1.        Lennart Larsson          Ohlson 22      1.31.36

2.        Johan Nyström           Omega 28      1.34.18

3.        Gert Holmqvist           806                1.34.24

4.        Paul Nilsson               NF                 1.38.28

5.        Thomas Ahlblom        Albin 78          1.41.57

6.        Lena Gertsson            J80                1.43.27

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!



Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180821, kl. 18.30. Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger utanför 10 procent regeln.

Resultatet är uträknat på korrigerad tid.

1.        Lennart Larsson           Ohlson 22           52.10

2.        Dag Willèn                   Express              56.08

3.        Gert Holmqvist             806                    59.15

4.        Laszlo Varga                Albin 78              62.10

5.        Robert Nilsson             Maxi 1000           62.29

6.        Lena Gertsson             J80                     63.44

7.        Johan Nyström            Omega 28           66.52

8.        Paul Nilsson                NF                      68.43

9.        Jörgen Nilsson            Mamba 29            69.37

10.     Thomas Ahlblom          Albin 78               87.23

11.     Patrik Andersson          Marieholm 32    DNF                        

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!

 


Resultat från lördagens Kräftkör totalt, 20180818.

1.        Gert Holmqvist           806

2.        Dag Willèn                 Express

3.        Lena Gertsson            J80

4.        Robert Nilsson            Maxi 1000

5.        Laszlo Varga              Albin 78

6.        Lennart Larsson         Ohlson 22

7.        Thomas Ahlblom        Albin 78

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!



Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180814, kl. 18.30. Korrigerad tid.

1.        Dag Willèn                   Express         1.10.04

2.        Lena Gertsson              J80               1.10.25                       

3.        Johan Nyström             Omega 28     1.10.54

4.        Lennart Larsson           Ohlson 22      1.11.12                       

5.        Thomas Ahlblom          Albin 78         1.12.12

6.        Laszlo Varga                Albin 78         1.12.21

7.        Gert Holmqvist             806               1.12.21                       

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!



Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180807, kl. 18.30, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger inom 10 procent regeln.

1.        Lennart Larsson          Ohlson 22

2.        Lena Gertsson            J 80

3.        Robert Nilsson            Maxi 1000

4.        Johan Nyström           Omega 28

5.        Thomas Ahlblom        Albin 78

6.        Laszlo Varga              Albin 78         SHD

7.        Patrik Andersson        Marieholm 32

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!



Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180731, kl. 1830, Jaktstart.

Dessa seglingar i juli månad är träningsseglingar och ingår inte i Cuperna.

Tiden på första båt i mål, ligger inom 10 procent regeln.


1.        Lena Gertsson             J 80

2.        Lennart Larsson          Ohlson 22

3.        Laszlo Varga               Albin 78        

4.        Robert Nilsson            Maxi 1000

5.        Patrik Andersson         Marieholm 32                                   

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!



Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180724, kl. 18.30. Korrig. tid.

Dessa seglingar i juli månad är träningsseglingar och ingår inte i Cuperna.


1.        Lennart Larsson         Ohlson 22           58,45

2.        Dag Willèn                 Express              72,38

3.        Erzsebet Istvanfi        Campus 600        DNF                        

4.        Patrik Andersson        Marieholm 32      DNF

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180717, kl. 18,30.

Dessa seglingar i juli månad är träningsseglingar och ingår inte i Cuperna.


Tiden på första båt i mål, ligger inom 10 procent regeln.

1.        Lennart Larsson         Ohlson 22

2.        Laszlo Varga               Albin 78

3.        Lena Gertsson            J 80

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet.!


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180703, kl. 18,30.

Dessa seglingar i juli månad är träningsseglingar och ingår inte i Cuperna.

1.         Lennart Larsson           Ohlson 22.

2.         Laszlo Varga                Albin 78.

3.         Michael Blomqvist        Bavaria    DNF.

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180626, kl. 18,30. Vanlig.

1.         Gert Holmqvist    806               1.09.57

2.         Paul Nilsson         NF               1.13.21

3.         Robert Nilsson     Maxi 1000     1.15.53

4.         Lennart Larsson   Ohlson 22     1.16.54

5.         Jörgen Nilsson     Mamba 29     1.17.30

6.         Jim Hansson        Comfort 32   1.21.36

7.         Michael Dahl        Accent         1.22.29

8.         Thomas Ahlblom  Albin 78       1.23.59

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180619, kl. 18,30. Jaktstart.

1.         Lennart Larsson      Ohlson 22     

2.         Robert Nilsson        Maxi 1000

3.         Thomas Ahlblom    Albin 78

4.         Gert Holmqvist       806

5.         Michael Dahl          Accent

6.         Jan Hansson          Comfort 32

7.         Paul Nilsson          NF DSQ

Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet!



Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180612 kl. 18.30


1.        Lena Gertsson      J80                  1.08.31

2.        Robert Nilsson      Maxi 1000     1.10.34                             

3.        Gert Holmqvist     806                 1.11.08

4.        Thomas Ahlblom  Albin 78         1.11.35

5.        Lennart Larsson   Ohlson 22      1.11.48

6.        Jörgen Nilsson      Mamba 29    1.16.32

7.        Michael Dahl         Accent           1.18.35


Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180605, kl. 18.30 Jaktstart.


1.        Lena Gertsson      J80

2.        Dag Willèn           Express

3.        Lennart Larsson   Ohlson 22

4.        Robert Nilsson     Maxi 1000

5.        Johan Nyström    Omega 28

6.        Erik & Stina         Albin 79

7.        Thomas Ahlblom  Albin 78


Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!




Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180529, kl. 18,30.

1.        Dag Willèn             Express          52.40

2.        Gert Holmqvist     806                 53.16

3.        Paul Nilsson          NF                   54.59

4.        Lena Gertsson      J80                  55.14

5.        Robert Nilsson      Maxi 1000     57.05

6.        Lennart Larsson   Ohlson 22      57.26

7.        Thomas Ahlblom  Albin 78         1.00.04

8.        Johan Nyström     Omega 28     1.01.19


Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20180522, kl. 18,30. Jaktstart.

1.        Lena Gertsson      J80                 

2.        Dag Willèn             Express

3.        Lennart Larsson   Ohlson 22     

4.        Johan Nyström     Omega 28

5.        Gert Holmqvist     806

6.        Paul Nilsson          NF

7.        Thomas Ahlblom  Albin 78

8.        Laszlo Varga         Albin 78


Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.


Väl mött på sundet!


Nyhetsarkiv
Pingst Racet 20182018-05-21 10:23
Tisdagsseglingar2018-05-17 10:11
Tisdagsseglingar2017-05-26 13:31
AKTUELLA DATUM I HAMNEN2016-08-08 10:49
VYKORT2015-11-17 17:51
HJÄRTSTARTARE2015-11-17 17:50
 
MEDIA

klart.se

#klagshamnshamn