Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Resultat från Tisdagens kvällsseglingar
Klubbmästerskaps vinnarna 2019 Lena Gertsson med besättning

Resultat från Klubbmästerskapet 2019

1.         Lena Gertsson          J 80                10  Poäng

2.         Dag Willèn               Express           14

3.         Lennart Larsson       Ohlson 22        18

4.         Gert Holmqvist         806                 Resterande båtar för få seglingar.

5.         Paul Nilsson             NF

6.         Johan Nyström         Omega 30

7.         Patrik Andersson      Marieholm 32

8.         Jörgen Nilsson          Mamba 29

9.         Michael Dahl            Accent

10.     Robert Nilsson          Maxi 1000

11.     Mikael Blomqvist       Bavaria 36 CR



Resultat från Tisdagscupen 2019.

1.         Lena Gertsson          J 80                7  Poäng

2.         Dag Willèn               Express           12

3.         Lennart Larsson       Ohlson 22        13

4.         Gert Holmqvist         806                 18

5.         Paul Nilsson             NF                  Resterande båtar för få Seglingar.

6.         Johan Nyström        Omega 30

7.         Patrik Andersson      Marieholm 32

8.         Jörgen Nilsson         Mamba 29

9.         Michael Dahl            Accent

10.     Mikael Blomqvist       Bavaria 36 Cr

11.     Robert Nilsson          Maxi 1000



Resultat från Höstkappseglingen 20190914, kl. 10,00.

1.         Dag Willèn                Express                  1.21.02

2.         Lena Gertsson            J 80                      1.23.11

3.         Lennart Larsson         Ohlson 22              1.25.49

4.         Robert Nilsson           Maxi 1000             1.28.04

5.         Gert Holmqvist           806                       1.30.14



Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190910, kl. 18,30.

Ingen segling på grund av för lite deltagare.

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190903, kl. 18,30.

1.         Dag Willèn                  Express         52,42

2.         Lena Gertsson             J 80              52,54

3.         Gert Holmqvist             806              53,00

4.         Robert Nilsson             Maxi 1000     54,11

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.



Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190827, kl. 18,30.

1.         Lennart Larsson         Ohlson 22      1.26.52

2.         Gert Holmqvist           806                  1.30.58

3.         Dag Willèn                    Express          1.41.42

4.         Lena Gertsson            J 80                  1.45.24

5.         Jörgen Nilsson            Mamba 29    DNF

6.         Mikael Blomqvist      Bavaria 36 CR  DNF

7.         Paul Nilsson                 NF                    DNF

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190820, kl. 18,30.

1.         Lennart Larsson         Ohlson 22      1.39.37

2.         Dag Willèn                 Express         1.47.21

3.         Lena Gertsson            J 80              1.50.05

4.         Gert Holmqvist           806               1.52.26

5.         Jörgen Nilsson           Mamba 29      DNF

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från Kräftköret 20190817, kl. 10.00, ett race.

1.         Dag Willen                 Express            1.09.52

2.         Lena Gertsson            J 80                1.12.44

3.         Patrik Andersson        Marieholm 32  DNF

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190806, kl. 18,30, Vanlig.

1.         Lena Gertsson            J 80                 1.35.14

2.         Lennart Larsson         Ohlson 22         1.36.47     Single H

3.         Gert Holmqvist           806                  1.45.31

4.         Michael Dahl               Accent            1.45.47

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190625, kl. 18,30, Jaktstart.

1.         Lena Gertsson            J 80                  1.07.10

2.         Gert Holmqvist           806                   1.08.11

3.         Lennart Larsson         Ohlson 22          1.08.52

4.         Paul Nilsson               NF                    1.10.04

5.         Johan Nyström           Omega 28         1.10.20

6.         Jörgen Nilsson           Mamba 29         1.13.45

7.         Patrik Andersson       Marieholm 32     1.14.09

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från Midsommarseglingen 20190621.

1.         Dag Willèn                 Express          1.34.18

2.         Lennart Larsson         Ohlson 22        1.35.56

3.         Johan Nyström           Omega 28       1.36.06

4.         Lena Gertsson            J 80                1.36.26

5.         Jörgen Nilsson           Mamba 29       1.38.57

6.         Paul Nilsson               NF                  1.46.59

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.



Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190618, kl. 18,30.

1.         Lena Gertsson            J 80                  1.18.13

2.         Johan Nyström           Omega 28         1.19.26

3.         Paul Nilsson               NF                    1.20.01

4.         Lennart Larsson         Ohlson 22          1.20.42

5.         Gert Holmqvist           806                   1.20.55

6.         Jörgen Nilsson           Mamba 29         1.29.48

7.         Patrik Andersson        Marieholm 32     DNF

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190611, Jaktstart, kl. 18,30.

1.         Lena Gertsson            J 80

2.         Dag Willèn                 Express

3.         Lennart Larsson         Ohlson 22

4.         Gert Holmqvist           806

5.         Jörgen Nilsson           Mamba 29

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Pingstracet lördagen den 20190608, Jaktstart.

1.         Lena Gertsson            J 80

2.         Dag Willèn                 Express

3.         Robert Nilsson            Maxi 1000

4.         Johan Nyström           Omega 28

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190604, kl. 18,30.

1.         Johan Nyström           Omega 28       1.25.48

2.         Dag Willèn                 Express          1.27.10

3.         Lennart Larsson         Ohlson 22        1.29.36

4.         Gert Holmqvist           806                 1.36.33

5.         Paul Nilsson               NF                  1.37.39

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190528, kl. 18,30. Jaktstart.

1.         Lena Gertsson            J 80

2.         Dag Willèn                 Express

3.         Lennart Larsson         Ohlson 22

4.         Patrik Andersson        Marieholm 32

5.         Gert Holmqvist           806                  DNS

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190521, kl. 18,30.

Seglingen ogiltig, Maxtiden uppnådd.

1.         Lennart Larsson         Ohlson 22        DNF

2.         Gert Holmqvist           806                 DNF

3.         Paul Nilsson               NF                  DNF

4.         Johan Nyström           Omega 28       DNF

5.         Dag Willèn                 Express          DNF

6.         Lena Gertsson            J 80                DNF

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet
 
MEDIA

klart.se

#klagshamnshamn