Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Resultat från tisdagens kvällssegling 20200804, kl. 18,30, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.

Dag Willèn          Express           1,02,28
Robert Nilsson     Maxi 1000       1,05,22
Michael Dahl       Accent            1,08,13
Leo Kjellström     Albin Alpha     1,08,23
Markus Jönsson  Comfort 30      1,08,43
Johan Nyström   Scanmar 33     1,08,47
Gert Svensson    Trio 96            1,15,43
Patrik Andersson Marieholm 32  1,43,31
Anders Ekberg    Drabant 24     1,50,58
Lena Gertsson    J 80                DSQ

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.
Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.

Väl mött på sundet.

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200623, kl. 18,30, Jaktstart.


Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Dag Willèn             Express                1.08.09
Lena Gertsson        J 80                     1.08.22
Robert Nilsson        Maxi 1000            1.08.30
Lennart Larsson      Ohlson 22            1.08.42
Johan Nyström       Omega 28            1.09.10
Gert Svensson        Trio 96                1.13.56
Patrik Andersson     Marieholm 32       1.18.50
Ole / Jens              Linjett 30             1.28.50
Anette Dahlberg     Sunwind 27          DSQ


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

Vacker bild från Midsommar seglingen

Resultat från Midsommarseglingen 20200619, kl. 10:00, Jaktstart.


1  Lena Gertsson                    J80                       03:05:12

2  Dag Willèn                         Express                 03:28:34

3  Robert Nilsson                    Maxi 1000             03:25:39

4  Lennart Larsson                  Ohlsson 22            03:51:13

5  Michael Dahl                       Accent                  04:18:19

6  Anette Dahlberg                  Sunwind 27           DNF

7  Johan Nyströ                       Omega 28            DNF



Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällssegling 20200616, kl. 18,30, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Runar Åsly                             LM 30 Striker       1.41.17

Dag Willèn                             Express               1.44.52

Robert Nilsson                        Maxi 1000           2.01.02

Lena Gertsson                         J 80                   2.06.32

Laszlo Varga                           Albin 78              DNF

Lennart Larsson                     Ohlson 22            DNF

Anette Dahlberg                     Sunwind 27         DNF

Sjöscouterna                          Maxi 77               DNF

Ole / Jens                              Linjett 30             DNF

Johan Nyström                       Omega 28            DNF

Leo Kjellström                        Albin Alpha           DNF

Ulf Breselius                           Bavaria 33           DNF   

                                                  

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällssegling 20200609, kl. 18,30, Jaktstart.


Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


1  Lennart Larsson                   Ohlson 22             54,36

2  Johan Nyström                    Omega 28             55,34

3  Dag Willèn                          Express                 55,44

4  Lena Gertsson                     J 80                      56,47

5  Robert Nilsson                     Maxi 1000             57,15

6  Anette Dahlberg                   Sunwind 27           57,17

7  Gert Holmqvist                     806                      57,31

8  Leo Kjellström                     Albin Alpha            58,30

9  Mikael Blomqvist                  Bavaria 36 Cr        1,00,10

10 Ole / Jens                            Linjett 30             1,04,04

11 Laszlo Varga                        Albin 78                DNF


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200602, kl. 18,30, Jaktstart.


Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Johan Nyström                     Omega 28             1.23.43

Dag Willèn                           Express                 1.24.20

Leo Kjellström                      Albin Alpha            1.25.53

Lena Gertsson                      J 80                      1.26.22

Lennart Larsson                   Ohlson 22              1.27.03

Robert Nilsson                     Maxi 1000              1.27.39

Laszlo Varga                        Albin 78                 1.28.43

Mikael Blomqvist                  Bavaria 36 CR         1.33.12

Sjöscouterna                        Maxi 77                 2.07.38

Ole / Jens                            Linjett 30               2.07.40


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

Prisutdelning Pingstracet 2020

Resultat från Pingstracet 20200531, kl. 10.00, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Robert Nilsson                     Maxi 1000            1.19.02

Lennart Larsson                   Ohlson 22            1.20.18

Dag Willèn                          Express                1.20.29

Lena Gertsson                     J 80                     1.21.56

Leo Kjellström                     Albin Alpha           1.23.30

Laszlo Varga                       Albin 78                1.23.31

Gert Svensson                    Trio 96                  1.27.38


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

 

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200526, kl. 18,30, Jaktstart.


Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


1.         Lennart Larsson         Ohlson 22            1.00.41

2.         Laszlo Varga              Albin 78 Cirrus      1.05.08

3.         Dag Willèn                Express                1.05.48

4.         Robert Nilsson           Maxi 1000            1.06.49

5.         Lena Gertsson           J 80                     1.09.18

6.         Johan Nyström          Omega 28            1.09.30

7.         Gert Svensson           Trio 96                 1.14.59

8.         Leo Kjellström            Albin Alpha           1.21.50

9.         Patrik Andersson         Marieholm 32       1.30 01


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.

Väl mött på sundet.

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200519, kl. 18,30, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger inte inom 10 procent regeln.


1.       Lena Gertsson         J 80                  44,26                

2.       Johan Nyström        Omega 28        49,06

3.       Patrik Andersson     Marieholm 32  1,06,09

4.       Dag Willèn              Express            DSQ

5.       Gert Svensson         Trio 96             DSQ

6.       Robert Nilsson         Maxi 1000        DSQ

7.       Lennart Larsson       Ohlson 22        DNS


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset och ligger även på vår hemsida se under fliken Seglingssektionen


Väl Mött På Sundet.

 
MEDIA

klart.se

#klagshamnshamn
Sociala Medier