Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
Resultaten Klubbmästerskapet, Tisdagscupen & Höstkappseglingen 2020
Grattis till Team Dag Willèn
Resultat Klubbmästerskap 2020.

Dag Willén Express                 10 Poäng
Lennart Larsson Ohlson 22      19
Lena Gertsson J 80                 21
Robert Nilsson Maxi 1000        23
Leo Kjellström Albin Alpha       33
Markus Jönsson Comfort 30     33
Gert Svensson Trio 96             58
Patrik Andersson Marieh. 32     62

Resultat Tisdagscupen 2020.

Dag Willèn           Express            7 Poäng
Lennart Larsson   Ohlson 22         13
Johan Nyström     Scanmar 33      17
Lena Gertsson      J 80                 19
Robert Nilsson     Maxi 1000         20
Leo Kjellström     Albin Alpha        25
Markus Jönsson   Comfort 30        29
Gert Svensson     Trio 96              43
Patrik Andersson  Marieholm 32     50
Anette Dahlberg   Sunwind 27       60

Resultat Höstsegling 2020

Markus Jönsson     Comfort 30
Lena Gertsson       J 80
Johan Nyström      Scanmar 33
Dag Willèn            Express
Michael Dahl         Accent
Lennart Larsson    Ohlson 22
Robert Nilsson      Maxi 1000
Gert Svensson      Trio 96
Douglas Heldman  Omega 34 DSQ
Laszlo Varga         Albin 78 DNF


Resultat från tisdagens kvällssegling 20200909, kl. 18,30, Jaktstart.
Resultat från tisdagens kvällssegling 20200909, kl. 18,30, Jaktstart.
Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.

Dag Willèn             Express
Markus Jönsson      Comfort 30
Michael Dahl          Accent
Mikael Blomqvist     Bavaria 36 Cr
Patrik Andersson     Marieholm 32 DNF
Leo Kjellström        Albin Alpha DNS
Lena Gertsson        J 80 DNS

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.

Väl mött på sundet.
Tisdagsseglingen 8/9-2020
 
Tisdagsseglingen 8/9-2020
 
Tisdagsseglingen 8/9-2020
 
Resultat från tisdagens kvällssegling 20200901, kl. 18,30, Jaktstart.
kvällssegling 20200901 ( Tajt runt gröna märket )
Resultat från tisdagens kvällssegling 20200901, kl. 18,30, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.

Gert Holmqvist            806                49,35
Leo Kjellström Albin     Alpha             52,52
Lennart Larsson          Ohlson 22       53,09
Dag Willèn                 Express           57,17
Robert Nilsson            Maxi 1000       57,20
Markus Jönsson         Comfort 30       57,49
Johan Nyström          Scanmar 33      58,01
Gert Svensson           Trio 96             59,35
Michael Dahl             Accent           1,00,38
Anette Dahlberg        Sunwind 27    1,00,51
Laszlo Varga             Albin 78         1,02,01

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.

Väl mött på sundet.

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200825, kl. 18,30, Jaktstart.


Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Dag Willèn                    Express                1,05,56
Gert Holmqvist              806                      1,06053
Markus Jönsson            Comfort 30            1,08,03
Lennart Larsson            Ohlson 22              1,08,59
Anette Dahlberg            Sunwind 27           1,10,19
Robert Nilsson              Maxi 1000              1,10,23
Leo Kjellström               Albin Alpha            1,10,41
Johan Nyström              Scanmar 33           1,11,05
Lena Gertsson               J 80                      1,13,05
Michael Dahl                 Accent                   1,13,18
Ulf Breselius                  Bavaria 33             1,13,57
Patrik Andersson            Marieholm 32         1,31,38
Ole/Jens                       Linjett 30                DSQ


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

Vinnaren av Kräftköret 2020 Dag Willèn med besättning.
 
Resultatet Kräftköret 2020

Resultat från 1:a racet i Kräftköret 20200822, kl. 10.00, Jaktstart

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Dag Willèn              Express                1,21,18
Robert Nilsson         Maxi 1000            1,23,41
Markus Jönsson       Comfort 30           1,30,19
Lennart Larsson       Ohlson 22             1,31,41
Leo Källström          Albin Alpha            1,32,16
Michael Dahl           Accent                   1,33,41
Mikael Blomqvist      Bavaria 36 Cr         1,34,56
Patrik Andersson      Marieholm 32        1,37,42
Anette Dahlberg       Sunwind 27           DSQ   



Resultat från 2:a racet i Kräftköret 20200822, kl. 13,30, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Lena Gertsson           J 80                    1,19,45
Dag Willèn                Express               1,20,34
Leo Kjellström           Albin Alpha          1,21,31   
Patrik Andersson       Marieholm 32       1,23,06
Robert Nilsson          Maxi 1000            1,23,28
Lennart Larsson        Ohlson 22            1,24,02
Mikael Blomqvist       Bavaria 36 Cr        1,24,02
Markus Jönsson        Comfort 30           1,24,25
Anette Dahlberg        Sunwind 27          1,32,17



Resultat från Kräftköret 20200822 Totalt.


Dag Willèn                  Express                1+2  3
Robert Nilsson             Maxi 1000            2+5  7
Leo Kjellström             Albin Alpha           5+3  8
Lennart Larsson          Ohlson 22             4+6  10
Markus Jönsson          Comfort 30            3+8  11
Patrik Andersson        Marieholm 32         8+4  12
Mikael Blomqvist        Bavaria 36 Cr         7+6  13
Lena Gertsson            J 80                          1
Michael Dahl              Accent                       6
Anette Dahlberg         Sunwind 27                9


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

Häftig spinnakersegling av Comfort 30.
 
Resultat från tisdagens kvällssegling 20200818, kl. 18,30, Jaktstart.

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200818, kl. 18,30, Jaktstart.


Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Leo Kjellström          Albin Alpha            32,28
Johan Nyström         Scanmar 33           32,38
Lennart Larsson        Ohlson 22             33,08
Dag Willèn               Express                 33,24
Gert Holmqvist         806                       33,25
Markus Jönsson       Comfort 30             34,16
Gert Svensson         Trio 96                   34,52
Robert Nilsson          Maxi 1000             35,37
Lena Gertsson           J 80                     35,55
Anette Dahlberg       Sunwind 27            36,22
Patrik Andersson      Marieholm 32         38,04


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200811, kl. 18,30, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.

Lennart Larsson     Ohlson 22      53,44
Michael Dahl          Accent           53,49
Dag Willèn            Express          55,54
Robert Nilsson       Maxi 1000      56,14
Johan Nyström      Scanmar 33    57,06
Gert Holmqvist      806                57,44
Markus Jönsson    Comfort 30      58,25
Gert Svensson      Trio 96             59,05
Anette Dahlberg    Sunwind 27   1,00,57
Håkan Carlsson     LM 24           1,11,55

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.

Väl mött på sundet.
Resultat från tisdagens kvällssegling 20200804, kl. 18,30, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.

Dag Willèn          Express           1,02,28
Robert Nilsson     Maxi 1000       1,05,22
Michael Dahl       Accent            1,08,13
Leo Kjellström     Albin Alpha     1,08,23
Markus Jönsson  Comfort 30      1,08,43
Johan Nyström   Scanmar 33     1,08,47
Gert Svensson    Trio 96            1,15,43
Patrik Andersson Marieholm 32  1,43,31
Anders Ekberg    Drabant 24     1,50,58
Lena Gertsson    J 80                DSQ

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.
Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.

Väl mött på sundet.

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200623, kl. 18,30, Jaktstart.


Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Dag Willèn             Express                1.08.09
Lena Gertsson        J 80                     1.08.22
Robert Nilsson        Maxi 1000            1.08.30
Lennart Larsson      Ohlson 22            1.08.42
Johan Nyström       Omega 28            1.09.10
Gert Svensson        Trio 96                1.13.56
Patrik Andersson     Marieholm 32       1.18.50
Ole / Jens              Linjett 30             1.28.50
Anette Dahlberg     Sunwind 27          DSQ


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

Vacker bild från Midsommar seglingen

Resultat från Midsommarseglingen 20200619, kl. 10:00, Jaktstart.


1  Lena Gertsson                    J80                       03:05:12

2  Dag Willèn                         Express                 03:28:34

3  Robert Nilsson                    Maxi 1000             03:25:39

4  Lennart Larsson                  Ohlsson 22            03:51:13

5  Michael Dahl                       Accent                  04:18:19

6  Anette Dahlberg                  Sunwind 27           DSQ

7  Johan Nyströ                       Omega 28            DSQ



Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällssegling 20200616, kl. 18,30, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Runar Åsly                             LM 30 Striker       1.41.17

Dag Willèn                             Express               1.44.52

Robert Nilsson                        Maxi 1000           2.01.02

Lena Gertsson                         J 80                   2.06.32

Laszlo Varga                           Albin 78              DNF

Lennart Larsson                     Ohlson 22            DNF

Anette Dahlberg                     Sunwind 27         DNF

Sjöscouterna                          Maxi 77               DNF

Ole / Jens                              Linjett 30             DNF

Johan Nyström                       Omega 28            DNF

Leo Kjellström                        Albin Alpha           DNF

Ulf Breselius                           Bavaria 33           DNF   

                                                  

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällssegling 20200609, kl. 18,30, Jaktstart.


Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


1  Lennart Larsson                   Ohlson 22             54,36

2  Johan Nyström                    Omega 28             55,34

3  Dag Willèn                          Express                 55,44

4  Lena Gertsson                     J 80                      56,47

5  Robert Nilsson                     Maxi 1000             57,15

6  Anette Dahlberg                   Sunwind 27           57,17

7  Gert Holmqvist                     806                      57,31

8  Leo Kjellström                     Albin Alpha            58,30

9  Mikael Blomqvist                  Bavaria 36 Cr        1,00,10

10 Ole / Jens                            Linjett 30             1,04,04

11 Laszlo Varga                        Albin 78                DNF


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200602, kl. 18,30, Jaktstart.


Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Johan Nyström                     Omega 28             1.23.43

Dag Willèn                           Express                 1.24.20

Leo Kjellström                      Albin Alpha            1.25.53

Lena Gertsson                      J 80                      1.26.22

Lennart Larsson                   Ohlson 22              1.27.03

Robert Nilsson                     Maxi 1000              1.27.39

Laszlo Varga                        Albin 78                 1.28.43

Mikael Blomqvist                  Bavaria 36 CR         1.33.12

Sjöscouterna                        Maxi 77                 2.07.38

Ole / Jens                            Linjett 30               2.07.40


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

Prisutdelning Pingstracet 2020

Resultat från Pingstracet 20200531, kl. 10.00, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


Robert Nilsson                     Maxi 1000            1.19.02

Lennart Larsson                   Ohlson 22            1.20.18

Dag Willèn                          Express                1.20.29

Lena Gertsson                     J 80                     1.21.56

Leo Kjellström                     Albin Alpha           1.23.30

Laszlo Varga                       Albin 78                1.23.31

Gert Svensson                    Trio 96                  1.27.38


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.


Väl mött på sundet.

 

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200526, kl. 18,30, Jaktstart.


Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.


1.         Lennart Larsson         Ohlson 22            1.00.41

2.         Laszlo Varga              Albin 78 Cirrus      1.05.08

3.         Dag Willèn                Express                1.05.48

4.         Robert Nilsson           Maxi 1000            1.06.49

5.         Lena Gertsson           J 80                     1.09.18

6.         Johan Nyström          Omega 28            1.09.30

7.         Gert Svensson           Trio 96                 1.14.59

8.         Leo Kjellström            Albin Alpha           1.21.50

9.         Patrik Andersson         Marieholm 32       1.30 01


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.

Väl mött på sundet.

Resultat från tisdagens kvällssegling 20200519, kl. 18,30, Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger inte inom 10 procent regeln.


1.       Lena Gertsson         J 80                  44,26                

2.       Johan Nyström        Omega 28        49,06

3.       Patrik Andersson     Marieholm 32  1,06,09

4.       Dag Willèn              Express            DSQ

5.       Gert Svensson         Trio 96             DSQ

6.       Robert Nilsson         Maxi 1000        DSQ

7.       Lennart Larsson       Ohlson 22        DNS


Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.


Seglingsprogrammet för 2020 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset och ligger även på vår hemsida se under fliken Seglingssektionen


Väl Mött På Sundet.

 
MEDIA

klart.se