SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20210629, kl. 18.30. Jaktstart.
Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20210629, kl. 18.30. Jaktstart.
Resultatet uträknat på målgångstid, (Målgångsplacering)  
           
1. Lennart Larsson Ohlson 22      
2. Markus Jönsson Comfort 30      
3. Runar Åsley LM 30 Striker      
4. Håkan Heldman Sunwind 27      
5. Lena Gertsson J 80      
6. Per Simonsson H-Båt      
7. Dag Willèn Express      
8. Alexander Isaksson Express      
9. Robert Nilsson Maxi 1000      
10. Gert Holmqvist 806      
11. Michael Dahl Accent      
12. Martin Wedel Aphrodite 22      
           
Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.  
Seglingsprogrammet 2021 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.
Väl mött på Sundet.        
Resultat från Midsommarseglingen 20210625, 10.00, Jaktstart.

 

Resultat från Midsommarseglingen 20210625, 10.00, Jaktstart.
Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom10 procent regeln.
           
1. Dag Willèn Express 1.46.18    
2. Lennart Larsson Ohlson 22 1.49.20    
3. Anette Dahlberg Sunwind 27 1.52.00    
4. Markus Jönsson Comfort 30 1.53.51    
5. Lena Gertsson J 80 2.03.11    
6. Johan Nyström Scanmar 33 2.04.59    
7. Robert Nilsson Maxi 1000 2.16.42    
8. Michael Dahl Accent 2.24.53    
           
Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.
Seglingsprogrammet 2021 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.
Väl mött på Sundet.
Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20210622, kl. 18.30. Jaktstart.
Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20210622, kl. 18.30. Jaktstart.  
Resultatet uträknat på målgångstid    
         
1. Lennart Larsson Ohlson 22    
2. Alexander Isaksson Express     LKK    
3. Markus Jönsson Comfort 30    
4. Anette Dahlberg Sunwind 27    
5. Per Simonsson H Båt    
6. Dag Willèn Express    
7. Robert Nilsson Maxi 1000    
8. Johan Nyström Scanmar 33    
9. Runar Åsley LM 30 Striker  LKK    
10. Lena Gertsson J 80    
11. Martin Wedel Aphrodite 22    
12. Sjöscouterna Maxi 77    
         
Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.    
Seglingsprogrammet 2021 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset  
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.  
Väl mött på Sundet.      
Resultat från Tisdagsseglingen 20210615, kl. 18.30. Jaktstart.
Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20210615, kl. 18.30. Jaktstart.
Tiden på första båt i mål, överskridit MAXTIDEN.    
         
1. Lennart Larsson Ohlson 22 DNF  
2. Michael Dahl Accent DNF  
3. Martin Wedel Aphrodite 22 DNF  
4. Laszlo Varga Albin 78 Cirrus DNF  
5. Anette Dahlberg Sunwind 27 DNF  
6. Per Simonsson H-Båt DNF  
7. Leo Kjellström Albin Alpha DNF  
8. Markus Jönsson Comfort 30 DNF  
9. Håkan Carlsson Jon 33 DNF  
10. Johan Nyström Scanmar 33 DNF  
11. Lena Gertsson J 80 DNF  
12. Sjöscouterna Maxi 77 DNF  
         
Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.    
Seglingsprogrammet 2021 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.  
Väl mött på Sundet.      
Resultat från Tisdagsseglingen 20210608, kl. 18.30. Jaktstart.
Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20210608, Jaktstart  
Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom10 procent regeln.  
       
1. Lennart Larsson Ohlson 22 42.21
2. Lena Gertsson J 80 47.49
3.  Per Simonsson H-Båt 51.08
4. Håkan Sunwind 27 51.08
5. Dag Willèn Express 52.03
6. Markus Jönsson Comfort 30 52.32
7. Leo Kjellström Albin Alpha 54.48
8. Martin Wedel Aphrodite 22 55.23
9. Johan Nyström Scanmar 33 58.42
10. Michael Dahl Accent 1.01.48
11. Patrik Andersson Marieholm 32 1.10.43
12. Laszlo Varga Albin 78 Cirrus DSQ
13. Mikael Blomqvist Bavaria 36Cr 2011 DNF
       
Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.  
Seglingsprogrammet 2021 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.
Väl mött på Sundet.    
Resultat från Tisdagsseglingen 20210601 kl. 18.30. Jaktstart.
Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20210601, kl. 18.30. Jaktstart.  
Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom10 procent regeln.  
1. Anette Dahlberg Sunwind 27   40.54
2. Markus Jönsson Comfort 30   41.56
3. Dag Willèn   Express   42.19
4. Lena Gertsson J 80   42.34
5. Per Simonsson H-Båt   43.28
6. Robert Nilsson Maxi 1000   44.26
7. Leo Kjällström Albin Alpha   44.57
8. Patrik Andersson Marieholm 32 45.09
9. Johan Nyström Scanmar 33   45.31
10. Gert Svensson Trio 96   47.01
Alla medlemmar är välkomna att delta i seglingarna.    
Seglingsprogrammet 2021 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset  
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.  
Väl mött på Sundet.        
Resultat från Tisdagsseglingen 20210525, kl. 18.30. Jaktstart.
Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20210525, kl. 18.30. Jaktstart.
Tiden på första båt i mål, ligger inom 10 procent regeln.        
1. Lena Gertsson J 80 50.10        
2. Dag Willèn Express 51.36        
3. Anette Dahlberg Sunwind 27 52.02        
4. Johan Nyström Scanmar 33 57.34        
5. Martin Wedel Aphrodite 22 1.03.17        
6. Patrik Andersson Marieholm 32 1.16.32        
7. Per Simonsson H båt DSQ        
8. Ole/Jens Linjett 30 DSQ        
9. Håkan Carlsson Jon 33 DSQ        
               
Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.      
Seglingsprogrammet för 2021 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset      
och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.      
Väl mött på sundet.            
Resultat från Pingstracet 20210522, kl. 10.00. Jaktstart.

Resultat från Pingstracet 20210522, kl. 10.00. Jaktstart.

 

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.

  1. Markus Jönsson       Comfort 30        1.25.36
  2. Lena Gertsson          J 80                    1.25.50
  3. Dag Willèn                Express              1.28.08
  4. Lennart Larsson       Ohlson 22          1.34.39
  5. Gert Holmqvist         806                    1.39.03
  6. Per Simonsson          H Båt                  DSQ

    Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2021 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.

Väl mött på sundet.

Resultat från Tisdagsseglingen 20210518, kl. 18.30. Jaktstart.

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20210518, kl. 18,30. Jaktstart.

Tiden på första båt i mål, ligger INTE inom 10 procent regeln.

  1. Markus Jönsson      Comfort 30       1.16.34
  2. Lena Gertsson         J 80                   1.17.10
  3. Dag Willèn               Express             1.17.44
  4. Johan Nyström        Scanmar 33      1.20.31
  5. Robert Nilsson         Maxi 1000         1.21.07
  6. Lennart Larsson       Ohlson 22         1.21.14
  7. Leo Kjellström         Albin Alpha        1.24.52
  8. Patrik Andersson     Marieholm 32   1.39.25

       9.  Anette Dahlberg      Sunwind 27        DSQ 

       9.   Per Simonsson         H-Båt                  DSQ   

 

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

 

Seglingsprogrammet för 2021 är uppsatta på anslagstavla i Hamnhuset

och ligger även på vår hemsida, se under fliken Seglingssektionen.

Väl mött på sundet.

 
MEDIA

klart.se