SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Resultat Klubbmästerskapet & Tisdagscupen 2022
Grattis Klubbmästare Per Simonsson med besättning på H-båten Marie
Serieresultat Tisdagscupen  2022
Placering Namn Båt Resultat 7 seglingar
1 Markus Jönsson Comfort 30 11
2 Magnus Sjögren CB66 11
3 Per Simonsson H-båt 12
4 Dag Wihlen Expressen 13
5 Lena Gertsson J80 21
6 Lennart Larsson Olsson 22 33
7 Anette Dahlberg Sunwind 27  34
8 Robert Nilsson Maxi 1000 35
9 Håkan Carlsson Danilo Jonmeri 33 40
10 Johan Nyström Scanmar 33 50
11 Lazlo Varga Albin 78 56
12 Martin Wedel Aphrodite 22 59
13 Patrik Andersson Marieholm 32 70
14 Anders Zederfeldt Maxi 77 71
15 Gert Svensson Trio 96 mindre än 7 seglingar
15 Ole Formare Linjett 30 mindre än 7 seglingar
15 Sjöscouterna Maxi 77 mindre än 7 seglingar
15 Mikael Blomqvist Bavaria 36 mindre än 7 seglingar
15 Mikael Dahl Albin Accent mindre än 7 seglingar

 

Resultat Klubbmästerskapet 2022
Placering Namn Båt Resultat Klubbmästerskap
1 Per Simonsson H-båt 11
2 Markus Jönsson Comfort 30 11
3 Lena Gertsson J80 12
4 Dag Wihlen Expressen 15
5 Lennart Larsson Olsson 22 22
6 Robert Nilsson Maxi 1000 28
7 Lazlo Varga Albin 78 40
8 Patrik Andersson Marieholm 32 52
9 Magnus Sjögren CB66 -
9 Håkan Carlsson Danilo Jonmeri 33 -
9 Johan Nyström Scanmar 33 -
9 Anders Zederfeldt Maxi 77 -
9 Mikael Dahl Albin Accent -
9 Martin Wedel Aphrodite 22 -
9 Gert Svensson Trio 96 -
9 Mikael Blomqvist Bavaria 36 -
9 Anette Dahlberg Sunwind 27  -
9 Sjöscouterna Maxi 77 -
9 Ole Formare Linjett 30 -
Resultat Klubbmästerskapet & Tisdagscupen 2021
Klubbmästerskap 2021, 18 seglingar.  
      Poäng  
1. Dag Willên Express 12  
2. Markus Jönsson Comfort 30 17  
3. Lena Gertsson J 80 17  
4. Per Simonsson H-båt 18  
5. Lennart Larsson Ohlson 22 19  
6. Leo Kjellström Albin Alpha 42  
7. Johan Nyström Scanmar 33 45  
8. Robert Nilsson Maxi 1000 48  
9. Patrik Andersson Marieholm 32 80  
10. Anette Dahlberg Sunwind 27    
10. Martin Wedel Aphrodite 22    
10. Ole/Jens Linjett 30    
10. Håkan Carlsson Jon 33    
10. Gert Svensson Trio 96    
10. Michael Dahl Accent    
10. Laszlo Varga Albin 78    
10. Mikael Blomqvist Bavaria 36 CR    
10. Sjöscouterna Maxi 77    
10. Gert Holmqvist 806    
10. Ulf Breselius Bavaria 33    
10. August Bering Compis 28    
10. Douglas Heldman Omega 34    
         
         
         
         
Tisdagscupen 2021, 13 seglingar.    
      Poäng  
1. Dag Willèn Express 10  
2. Markus Jönsson Comfort 30 12  
3. Lena Gertsson J 80 13  
4. Lennart Larsson Ohlson 22 15  
5. Per Simonsson H-båt 15  
6. Anette Dahlberg Sunwind 27 23  
7. Johan Nyström Scanmar 33 32  
8. Leo Kjellström Albin Alpha 33  
9. Robert Nilsson Maxi 1000 35  
10. Patrik Andersson  Marieholm 32 50  
11. Martin Wedel Aphrodite 22 61  
12. Ole/Jens Linjett 30    
12. Håkan Carlsson Jon 33    
12. Gert Svensson Trio 96    
12. Michael Dahl Accent    
12. Laszlo Varga Albin 78    
12. Mikael Blomqvist Bavaria 36 CR    
12. Sjöscouterna Maxi 77    
12. Gert Holmqvist 806    
12. Ulf Breselius Bavaria 33    
12. August Bering Compis 28    
Resultaten Klubbmästerskapet, Tisdagscupen & Höstkappseglingen 2020
Grattis Dag Willén/Team Express
Resultat Klubbmästerskap 2020.
 
Dag Willén Express                 10 Poäng
Lennart Larsson Ohlson 22      19
Lena Gertsson J 80                 21
Robert Nilsson Maxi 1000        23
Leo Kjellström Albin Alpha       33
Markus Jönsson Comfort 30     33
Gert Svensson Trio 96             58
Patrik Andersson Marieh. 32     62
 
Resultat Tisdagscupen 2020.
 
Dag Willèn           Express            7 Poäng
Lennart Larsson   Ohlson 22         13
Johan Nyström     Scanmar 33      17
Lena Gertsson      J 80                 19
Robert Nilsson     Maxi 1000         20
Leo Kjellström     Albin Alpha        25
Markus Jönsson   Comfort 30        29
Gert Svensson     Trio 96              43
Patrik Andersson  Marieholm 32     50
Anette Dahlberg   Sunwind 27       60
 
Resultat Höstsegling 2020
 
Markus Jönsson     Comfort 30
Lena Gertsson       J 80
Johan Nyström      Scanmar 33
Dag Willèn            Express
Michael Dahl         Accent
Lennart Larsson    Ohlson 22
Robert Nilsson      Maxi 1000
Gert Svensson      Trio 96
Douglas Heldman  Omega 34 DSQ
Laszlo Varga         Albin 78 DNF
 
 
Resultat Klubbmästerskapet & Tisdagscupen 2019
Klubbmästerskaps vinnarna 2019 Lena Gertsson med besättning

Resultat från Klubbmästerskapet 2019

  1. Lena Gertsson          J 80                10  Poäng
  2. Dag Willèn               Express           14
  3. Lennart Larsson       Ohlson 22        18
  4. Gert Holmqvist         806                 Resterande båtar för få seglingar.
  5. Paul Nilsson             NF
  6. Johan Nyström         Omega 30
  7. Patrik Andersson      Marieholm 32
  8. Jörgen Nilsson          Mamba 29
  9. Michael Dahl            Accent
  10. Robert Nilsson          Maxi 1000

 

  1. Mikael Blomqvist       Bavaria 36 CR

 

 

Resultat från Tisdagscupen 2019.

  1. Lena Gertsson          J 80                7  Poäng
  2. Dag Willèn               Express           12
  3. Lennart Larsson       Ohlson 22        13
  4. Gert Holmqvist         806                 18
  5. Paul Nilsson             NF                  Resterande båtar för få Seglingar.
  6. Johan Nyström        Omega 30
  7. Patrik Andersson      Marieholm 32
  8. Jörgen Nilsson         Mamba 29
  9. Michael Dahl            Accent
  10. Mikael Blomqvist       Bavaria 36 Cr

 

  1. Robert Nilsson          Maxi 1000

 

 

Resultat från Höstkappseglingen 20190914, kl. 10,00.

  1. Dag Willèn                Express                  1.21.02
  2.        Lena Gertsson            J 80                      1.23.11
  3.        Lennart Larsson         Ohlson 22              1.25.49
  4.        Robert Nilsson           Maxi 1000             1.28.04
  5. Gert Holmqvist           806                       1.30.14

 

 

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190910, kl. 18,30.

Ingen segling på grund av för lite deltagare.

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190903, kl. 18,30.

  1. Dag Willèn                  Express         52,42
  2. Lena Gertsson             J 80              52,54
  3. Gert Holmqvist             806              53,00
  4. Robert Nilsson             Maxi 1000     54,11

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

 

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190827, kl. 18,30.

  1. Lennart Larsson         Ohlson 22      1.26.52
  2. Gert Holmqvist           806                  1.30.58
  3. Dag Willèn                    Express          1.41.42
  4. Lena Gertsson            J 80                  1.45.24
  5. Jörgen Nilsson            Mamba 29    DNF
  6. Mikael Blomqvist      Bavaria 36 CR  DNF
  7. Paul Nilsson                 NF                    DNF

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190820, kl. 18,30.

  1. Lennart Larsson         Ohlson 22      1.39.37
  2. Dag Willèn                 Express         1.47.21
  3. Lena Gertsson            J 80              1.50.05
  4. Gert Holmqvist           806               1.52.26
  5. Jörgen Nilsson           Mamba 29      DNF

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

Resultat från Kräftköret 20190817, kl. 10.00, ett race.

  1. Dag Willen                 Express            1.09.52
  2. Lena Gertsson            J 80                1.12.44
  3. Patrik Andersson        Marieholm 32  DNF

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190806, kl. 18,30, Vanlig.

  1. Lena Gertsson            J 80                 1.35.14
  2. Lennart Larsson         Ohlson 22         1.36.47     Single H
  3. Gert Holmqvist           806                  1.45.31
  4. Michael Dahl               Accent            1.45.47

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190625, kl. 18,30, Jaktstart.

  1. Lena Gertsson            J 80                  1.07.10
  2. Gert Holmqvist           806                   1.08.11
  3. Lennart Larsson         Ohlson 22          1.08.52
  4. Paul Nilsson               NF                    1.10.04
  5. Johan Nyström           Omega 28         1.10.20
  6. Jörgen Nilsson           Mamba 29         1.13.45
  7. Patrik Andersson       Marieholm 32     1.14.09

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

Resultat från Midsommarseglingen 20190621.

  1. Dag Willèn                 Express          1.34.18
  2. Lennart Larsson         Ohlson 22        1.35.56
  3. Johan Nyström           Omega 28       1.36.06
  4. Lena Gertsson            J 80                1.36.26
  5. Jörgen Nilsson           Mamba 29       1.38.57
  6. Paul Nilsson               NF                  1.46.59

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

 

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190618, kl. 18,30.

  1. Lena Gertsson            J 80                  1.18.13
  2. Johan Nyström           Omega 28         1.19.26
  3. Paul Nilsson               NF                    1.20.01
  4. Lennart Larsson         Ohlson 22          1.20.42
  5. Gert Holmqvist           806                   1.20.55
  6. Jörgen Nilsson           Mamba 29         1.29.48
  7. Patrik Andersson        Marieholm 32     DNF

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.


Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190611, Jaktstart, kl. 18,30.

  1. Lena Gertsson            J 80
  2. Dag Willèn                 Express
  3. Lennart Larsson         Ohlson 22
  4. Gert Holmqvist           806
  5. Jörgen Nilsson           Mamba 29

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

Pingstracet lördagen den 20190608, Jaktstart.

  1. Lena Gertsson            J 80
  2. Dag Willèn                 Express
  3. Robert Nilsson            Maxi 1000
  4. Johan Nyström           Omega 28

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190604, kl. 18,30.

  1. Johan Nyström           Omega 28       1.25.48
  2. Dag Willèn                 Express          1.27.10
  3. Lennart Larsson         Ohlson 22        1.29.36
  4. Gert Holmqvist           806                 1.36.33
  5. Paul Nilsson               NF                  1.37.39

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190528, kl. 18,30. Jaktstart.

  1. Lena Gertsson            J 80
  2. Dag Willèn                 Express
  3. Lennart Larsson         Ohlson 22
  4. Patrik Andersson        Marieholm 32
  5. Gert Holmqvist           806                  DNS

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2018 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet.

 

Resultat från tisdagens kvällsseglingar 20190521, kl. 18,30.

Seglingen ogiltig, Maxtiden uppnådd.

  1. Lennart Larsson         Ohlson 22        DNF
  2. Gert Holmqvist           806                 DNF
  3. Paul Nilsson               NF                  DNF
  4. Johan Nyström           Omega 28       DNF
  5. Dag Willèn                 Express          DNF
  6. Lena Gertsson            J 80                DNF

Alla medlemmar i hamnen är välkomna att delta i seglingarna.

Seglingsprogrammet för 2019 är uppsatta i Hamnhuset.

Väl mött på sundet

 
MEDIA

klart.se

Sociala Medier